Dotazy (FAQ)

Co je to súčto?

Súčto je online aplikace pro zpracování online účetnictví (prozatím daňové evidence) pro malé a střední podnikatele a živnostníky. Znamená to, že nemusíte nic instalovat na Váš počítač. Pro práci s súčto potřebujete pouze internetový prohlížeč jako je například Chrome, Internet Explorer, Firefox, případně Opera.

Jaké prohlížeče podporuje súčto?

Podporujeme novější verze prohlížečů Chrome, Firefox, Internet Explorer a Opera. Jako základní požadavek je zapnutí funkce cookies a podpora Javascript, což je dnes naprostý standard. Aplikace je také dostupná z moderních mobilních telefonů - smartphone a z tabletů.

Jak získám přístup do účetnictví?

Stačí kliknout na odkaz Registrovat v menu nebo přejít přímo na stránku https://moje.sucto.cz/users/sign_up, kde vyplníte své údaje a okamžitě je Vám vygenerován přístup. Vaše přihlašovací údaje jsou také obratem zaslány na Vámi zadaný email. Heslo si po přihlášení do systému můžete kdykoliv změnit. Z důvodu bezpečnosti je třeba přihlašovací údaje uchovávat v tajnosti - nikomu je nesdělujte a to ani svýms právcům systému či kolegům - pro přístup kolegů či účetních lze kdykoliv přidat dalšího uživatele, které bude mít své unikátní přihlašovací údaje.

Co všechno mi súčto nabízí?

Súčto se stále vyvíjí, takže sada nástrojů a funkcionality se bude stále rozšiřovat a obohacovat. Celkový seznam nabízených funkcí můžete nalézt na stránce Výhody. Na čem právě pracujeme, můžete pak sledovat v aktualitách nebo na sociálních sítích Facebook a Twitter. Nejlépe však systém poznáte jeho vyzkoušením - základní verze je zcela zdarma.

Proč je systém zdarma?

Elektronické účetnictví súčto má především usnadnit Vaše podnikání, proto je nejlepší cesta, jak dovést systém k dokonalosti, volné zpřístupnění této služby, abyste si ji mohli vyzkoušet a případně nám zaslat Vaše připomínky. Jsme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu. V případě, že Vám verze zdarma již nevyhovuje, můžete kdykoliv přejít na vyšší, placenou verzi.

Nemohu se přihlásit do systému.

Ověřte si vždy, že zadáváte správné údaje – celý Váš email a heslo. Systém rozpoznává malá a velká písmena, proto si dávejte pozor při registraci a při případné změně hesla, zda nemáte např. zapnutou klávesu Caps Lock. V případě, že jste zapomněli heslo, můžete využít funkci Zapomenuté heslo pro vygenerování nového. Tato funkcionalita je dostupná v přihlašovacím okně aplikace.

Zapomněl jsem heslo, je možné je zaslat emailem?

Bohužel zaslání hesla není z bezpečnostního hlediska možné – je v databázi uloženo kryptovaně. Můžete si však vygenerovat nové heslo, které je Vám pak zasláno na email. Odkaz na znovuvygenerování hesla je vždy na přihlašovacím formuláři.

Z jakého počítače se mohu k účetnictví přihlásit?

Do svého systému se po zadání korektních přihlašovacích údajů můžete přihlásit z jakéhokoliv počítače na světě připojeného k internetu. Přesto, pokud to není nutné, nepoužívejte např. internetové kavárny či počítače, u kterých nemáte jistotu, kdo na nich pracuje.

Mohu vytvořit další účet pro stejnou firmu, např. pro asistentku?

Jistě, celý systém funguje víceuživatelsky – po registraci získáte administrátorský účet, pomocí kterého si můžete také vytvářet další účty pro své zaměstnance.

Jaké moduly se připravují? Budete zpracovávat i podvojné účetnictví?

Súčto se neustále vyvíjí. Právě dokončujeme další moduly pro daňovou evidenci, postupně se budou zpracovávat také mzdy a sklad. Vývoj podvojného účetnictví je naplánován na začátek roku 2012. Veškeré informace o aktuálním vývoji naleznete v aktualitách případně na našich účtech v sítích Facebook a Twitter.

Jak je zabezpečena komunikace se systémem?

V tuto chvíli je komunikace umožněna pouze přes šifrovaný protokol HTTPS se silným certifikátem obdobným jako v elektronickém bankovnictví předních bank.

Není možné, aby se k mému účetnictví dostal jiný uživatel?

Snažili jsme se maximálně zabezpečit systém proti zneužití. Veškerá data jednotlivých účetnictví jsou maximálně ošetřena proti neoprávněnému přístupu; pro korektní přihlášení musíte zadat přesně Váš email a heslo, veškerá hesla jsou kryptovaná. Přesto (stejně jako i u jiných systémů včetně bankovních) neexistuje 100% jistota. Proto bychom chtěli zdůraznit – uchovávejte své přihlašovací údaje v tajnosti, nikomu je nesdělujte a ve chvíli přihlašování se snažte být sami u počítače. Nepoužívejte také možnosti prohlížečů, aby si pamatovaly Vaše přihlašovací údaje – nikdy nemůžete vědět, především pak v internetových kavárnách či u cizích počítačů, zda se k uloženým údajům na cizím počítači nemůže dostat někdo neoprávněný.

Jsou vkládaná data zálohovaná?

Ano, každý den se provádí automatická záloha celého systému na oddělené datové úložiště, pomocí které lze v případě nutnosti vrátit data do původního stavu. Současně dochází k inkrementálním zálohám dat několikrát denně. Vzhledem k tomu, že se provádí komplexní záloha systému, nelze vracet jednotlivá dílčí účetnictví – proto před jakýmkoliv ukládáním, mazáním či editací si vše pečlivě rozmyslete. V případě, že bude nutné provést individuální obnovu dat, bude daný úkon zpoplatněn dle časové náročnosti.

Je možné provozovat systém súčto na vlastním serveru v naší firmě?

Systém súčto je provozován jako internetová služba, samostatný běh na cizím serveru není možný. Můžeme Vám ale nabídnout možnost vlastního pronajatého serveru, který by byl určen pouze pro Vaše účetnictví. Toto řešení je však relativně nákladné, pro bližší informace nás kontaktujte.

Jaký bude uptime serveru, co se bude dít, pokud server nepojede?

Pro systém súčto používáme v tuto chvíli 2 servery – jeden primární a jeden záložní. Teoretický uptime systému (poměr funkčního času/výpadku) přesahuje 98%. Přesto může dojít ke krátkodobému výpadku – v tomto případě jsou okamžitě informováni naši technici, kteří začnou problém neprodleně řešit. V průběhu běhu systému může v nočních hodinách docházet také k plánovaným odpojením pro účely upgrade systému apod. V tomto případě budete vždy o plánovaných výpadcích dopředu informováni.

Jak jsou zabezpečeny servery? Kde jsou umístěny?

Servery jsou umístěny v zabezpečeném datovém centru Dragon Internet v Mladé Boleslavi. Všechna data jsou replikována na záložní fyzicky oddělené úložiště tak, abychom maximálně zabezpečili data proti ztrátě. Samotné servery jsou pak pravidelně profylakticky kontrolovány jak z hlediska hardware, tak i z pohledu softwarového vybavení.

Máte zpracovaný manuál?

Tištěný manuál aktuálně nepřipravujeme, v celém systému jsou k dispozici kontextové nápovědy. Případné další dotazy, prosím, zasílejte pomocí technické podpory – odkaz naleznete přímo v aplikaci. Do budoucna plánujeme přípravu intuitivních video návodů.

Plánujete integraci s jinými systémy, případně navázání na výstupy z bank?

Aby Vám súčto usnadnilo maximálně práci s doklady, bude realizováno automatické načítání výpisů z bank. Systém samotný již dnes umožňuje napojení dalších aplikací pomocí API, v současné době jsou ve vývoji 3 další aplikace určené k napojení do systému súčto. V případě zájmu o další propojení s jinými aplikacemi nás neváhejte kontaktovat.